کلیک کن Join  گروه


امروز مقاله ای راجع به بیماری های اینترنتی خواندم. به طور مختصر انواع بیماری را اینطور نوشته بود:
1-خودگردی(مدام توی موتورهای جستجو دنبال اسم خودت بگردی)
2-بلاگ افشایی( زندگی خصوصی ات را در سطح جهانی بریزی رو دایره)
3-وبگردی(بیش تر از 3 ساعت از روز را توی نت چرخ بزنی)
4-ویكی پدیا گردی(مدام توی ویكی پدیا مطلب اضافه كنی و مطالب را ویرایش كنی- این یكی چون یكم علمیه فكر می كنم انتشارش در بین ایرانی ها كمتره)
5-شكار عكس(دیدن مدام عكس كسانی كه تا به حال ندیده اید- بیشتر در سایت های دوست یابی)
6-آشغال جمع كنی( جمع كردن تمام مقاله ها و عكس ها و خلاصه هرچه كه روزی در اینترنت دیده اید و نگه داشتن آن روی كامپیوتر و یا تهیه دیسك از آنها)
7-بیماریCrackberry( چك كردن مدام مسنجر وایمیل و نظرات وبلاگ به انتظار دریافت كردن پیغام و یا نامه از دیگران)
8-بیماری مشاهده تصاویر نامناسب
9-بیماری خودبیمار انگاری(اینكه برخلاف آنچه كه هست، فكر كنید كه دچار بیماری ها ویا اعتیاد به اینترنت هستید)
خب..برای این احساس عجیبی كه آدم از خوندن این مقاله پیدا می كنه یه جواب مسخره اون آخر گذاشته ، اون هم همین شماره 9 هستش!تنها موردی كه به نظر من نباید توی این مقاله می اومد. اگر یك یا چند مورد را كسی داشته باشه خوب حتما داره دیگه كه به خودش شك می كنه!
مثلا اگر كسی روزی 5 بار میره تو ویكیپدیا كه ببینه كی چی اضافه كرده تا كاملش كنه و یا تغییرش بده ..خب این یكم عجیبه. اما فكر نمی كنم كسی هم این مقاله را بخونه و به خودش شك نكنه، البته منظورم كسانی هست كه روزانه از اینترنت استفاده می كنند.
وقتی روی این موارد دقت می كنم می بینم اینها همون بیماری های دنیای حقیقی هست كه در دنیای مجازی به صورت برجسته تری خودش را نشون میده. تنهایی، اعتماد به نفس پایین، ترس، دلبستگی ناایمن،نداشتن انگیزه،افسردگی و...
مطمئن هستم كه اگر كسی مبتلا به خودگردی هست به احتمال قوی به طرز وسواسی رقابت طلب هست.این وسواس در عالم حقیقی می تونه به شكل های مختلف ظاهر بشه. مثلا زیرآب زدن -سنگ انداختن در كار دیگران-كار كردن در حد مرگ ولی بدون تمركز و..
از عمد روی دو موردی دست گذاشتم كه فكر می كردم همه گیری كمتری داره. اگر شما هم به خودتون شك كردید به مورد 9 فكر نكنید. به نظر من فكر كنید كه مشكل اصلی تون چیه و اینكه چه ناراحتی ای در درون شما هست كه اینطور خودش را بروز میده. بعد سعی كنید روی اون مورد كار كنید و اگر لازم بود از یك روانشناس یا مشاور كمك بگیرید. فقط اگر پیش مشاور رفتید راجع به مشكل اصلی صحبت كنید نه این مسایل فرعی كه شاید تا امروز متوجه اش نبودید.